
Osobní hranice
Osobní hranice hrají v duši každého člověka klíčovou roli. Jsou to neviditelné linie, které lidé stanovují kolem sebe a určují, jakým způsobem se chovají, jak se cítí ve vztazích a jak komunikují s ostatními. Osobní hranice jsou důležité pro naše fyzické a emocionální blaho a jsou základem zdravého sebepojetí. Bez zdravě nastavených hranic vlastně ztrácíme …

Kozlík pro lepší spánek a mírnění úzkosti
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je další bylinkou, která může s úspěchem posloužit u mírnění úzkostí, uvolnění těla, zlepšení usínání a kvality spánku. Někdy se mu říká přírodní diazepam. Používá se ve formě sušeného kořene (na přípravu čaje) nebo alkoholové tinktury (extrakt). Kozlík nezpůsobuje návyk Stejně jako u třezalky, o které jsem psala minule, můžete se setkat …

Třezalka – přírodní antidepresivum a lék proti úzkostem a špatné náladě
Na třezalku nedám dopustit. Když se o ní zmíním lidem, kteří přichází s úzkostí, často se setkám s argumentem „ale ta je nebezpečná“. Třezalka to holt v médiích schytala, možná i proto, protože je jednou z nejznámějších a nejdéle používaných léčivých bylin vůbec. Tím pádem jsou i nejvíce prozkoumány její možné nežádoucí účinky, kterými se často straší. Pojďme je …
Číst více: Třezalka – přírodní antidepresivum a lék proti úzkostem a špatné náladě

Relaxační cvičení aneb když si přiznám, že odpočinek není sprosté slovo
V tomto článku bych se ráda věnovala významu relaxačních cvičení. Každý, kdo trpí úzkostmi někdy slyšel, že je důležité relaxovat, meditovat, cvičit jógu… Mnohdy je však takové doporučení špatně pochopeno – v tom smyslu, že je účinné v nějaké akutní situaci. Tak to ale není. Ve chvíli, kdy pociťuji intenzivní úzkost, nebo začátek panické ataky, …
Číst více: Relaxační cvičení aneb když si přiznám, že odpočinek není sprosté slovo

Stravou (nejen) proti panické atace
Přestože to na první pohled může vypadat tak, že panická ataka je vyloženě psychický problém, můžeme si pomoci také vhodnou stravou. Neříkám, že pouze změnou stravy se zbavíme panické ataky, ale je střípkem v mozaice, jak se s onemocněním lépe vypořádat. V posledních letech se intenzivně vědecky bádá o střevním mikrobiomu. Je to partička mnoha různých bakterií, kterých …

První pomoc při panické atace
Jak jsme si popsali v minulém díle, na vzniku panické ataky se podílí spousta různých vlivů a dispozicí. Není proto snadné určit pouze jeden jediný správný postup, jak panické ataky vyléčit. Pokusím se popsat některé praktické techniky, které mohou výrazně pomoci při nástupu příznaků panické ataky. Než se do toho pustíme, připomenu, o jaké příznaky se …

Proč vzniká panická ataka
Jdete po ulici po cestě z práce a v hlavě si snažíte sesumírovat, co všechno máte ještě nakoupit. Nechcete na nic zapomenout, hlavně, aby všechno měli. Začnete být nervózní a rozbuší se vám srdce. To vás vyleká, protože váš dědeček zemřel na infarkt. Srdce se rozbuší ještě víc, potíte se, motá se vám hlava. Máte pocit, jako …

Hořčík a prevence úzkostí
Nervozita, úzkosti, panické ataky… to všechno jsou potíže, které zhoršuje chronický stres, přetížení a hektický životní styl. Ve své praxi se s klienty zaměřuji často na různé typy relaxačních technik a psychoterapeutickou práci. Neměli bychom však zapomínat na to úplně nejjednodušší, co může každý ovlivnit sám a lehce si dopřát „léky“ v té nejpřirozenější podobě…. A tím …

Neutíkat před úzkostí
Nad úzkostí z pohledu psychoterapeutky a lékařky bych se mohla zamýšlet z různých úhlů pohledu. Mohli bychom rozebírat neurobiologické souvislosti, psychologické teorie, techniky zvládání emocí a mnohé další (kterým se mimo jiné velmi podrobně věnuji na svých workshopech). Já bych však chtěla rozhled nad problematikou úzkostí rozšířit ještě o společenský a trochu symbolický kontext. Růst výskytu úzkostí …

Boj
Věčné téma v historii napříč staletími, napříč živočišnou i rostlinnou říší, napříč veškerými životními tématy. Téma boje často řeším i se svými klienty, ať už se to týká vztahů nebo boje proti vlastnímu tělu, jeho nedokonalostem či potížím. Většinou jsem zastáncem spíše „mírových“ řešení, ale někdy je zkrátka potřeba si vybojovat své místo na světě. …

Úzkost z lásky
Úzkosti bývají velmi častou příčinou návštěvy psychoterapeuta a dotýkáme se jí (či spíše potýkáme se s ní) i s mými klienty. To, že nás vztahy dokážou pěkně rozhodit a zúskostnit, je věc většině z nás známá. Chtěla bych vám však dnes nabídnout zajímavý pohled Jungiánské psychoterapeutky Vereny Kast, která krásně popisuje úzkost ze ztráty lásky …

OVLÁDAT SVÉ EMOCE … opravdu?
Vždy, když za mnou přijde klient poprvé, ptám se, jaká je jeho zakázka – co ode mě/naší spolupráce očekává. Jednou z velmi častých „zakázek“ bývá, že člověk neumí ovládnout své emoce. V duchu si říkám, že to musí být opravdu krutý boj, snažit se ovládat své vlastní emoce… Zkusme se podívat na emoce jako na …

S jistotou poradit
Nedávno mi jedna známá říkala: „Ty v těch svých článcích vždycky něco poradíš, co by měl člověk dělat, ale nakonec to zpochybníš, že to může být i jinak… to na mě působí hrozně nejistě, jako bys nevěděla, jak to tedy doopravdy je!“ A mně nezbylo, než přitakat, že opravdu nevím. Setkávám se se spoustou lidí, …

Udělat aspoň něco…
Nedostatek energie, nedostatek motivace, úzkost, strach anebo všechno dohromady nám může znemožnit uskutečnit naše plány či přání. Cítíme se jakoby zaseklí na místě, stydíme se sami před sebou, odsouváme více či méně podstatné úkoly, marně čekáme, kdy se konečně dostaví příval energie a přitom se bojíme budoucnosti…můžeme se považovat za největší „lůzry“ na světě, protože …

Jen tak sedět u vody
Když vedu workshopy ve firmách nebo při individuálních konzultacích, tak se setkávám s profesně vysoce postavenými lidmi, kteří jsou velmi úspěšní, ale nějak jim už v tom „kalupu“ docházejí síly. Možná je to náhoda, ale spíš si to nemyslím – velmi často těmto lidem přináší psychickou úlevu představa, že sedí někde u vody a nemusí …

Dokonalost
Spousta z nás po ní touží. A čím více nám na ní záleží, tím více vnímáme rozdíl mezi skutečným stavem věcí a naší iluzí, jak by to mělo vypadat dokonale. Je však zajímavé se zamyslet nad tím, kdo určil, co je dokonalé a co není. Kdo určil, jak přesně má vypadat dokonalost? Na mých workshopech …

Recept – směs na topinky s lilkem, rajčaty a paprikou
Je mi až žinantní popisovat recept tak jednoduchý, jak léto samo :-). Nevím, jak vy, ale přes léto se mi moc ani vařit nechce, přestože jsem jinak vášnivá kuchařka. Na těžká, náročná jídla stejně nikdo nemá chuť, ale na druhou stranu, saláty se také nedají jíst „imrvére“. Tato směs na topinky luxusně chutná teplá i …
Číst více: Recept – směs na topinky s lilkem, rajčaty a paprikou

Proč dělám workshopy a co si od toho slibuju?
Workshopy pořádám – kromě toho, že mě to moc baví 🙂 – proto, protože vím, že občas stačí pouze inspirace, nějaký zážitek, „aha moment“ a člověk se ve svém životě posune dál, směrem, kde se cítí lépe a více sám sebou… a takovou inspiraci a zážitky doufám poskytuji. Vzhledem ke svému biomedicínskému vzdělání se vždy …

Jak u mě probíhá terapie psychosomatických obtíží?
Na úvod je třeba zdůraznit, že k fyzickým obtížím přistupuji psychoterapeuticky (o tom, jak u mě probíhá psychoterapie jsem psala v minulém článku zde). Primárně se nesnažím suplovat či jakkoli zasahovat do léčby medicínské, byť jsem původem lékařka. Medicínské vzdělání a praxi spíše využívám k vysvětlení principu nemoci – pokud to klienta zajímá – a …
Číst více: Jak u mě probíhá terapie psychosomatických obtíží?

Jak u mě probíhá psychoterapie?
Komu může psychoterapie pomoci? Psychoterapie není pouze o řešení psychických problémů, ale pomáhá při vlastním osobním rozvoji, kdy člověk lépe poznává sám sebe, stává se sebe-vědomější, lépe zvládá svoje emoce a není pak tolik závislý na hodnocení druhých. Specifickou oblastí je psychoterapie psychosomatická, která se snaží o nalézání souvislostí mezi psychickým stavem a fyzickým onemocněním, …
Co si připravit z měsíčku lékařského?
Měsíček lékařský je moje velmi oblíbená rostlinka, která mi letos obsadila tak nějak svépomocí celou zahradu. Prý je schopna na sebe převzít nemoci ostatních rostlin a ochránit tak zeleninu. Už jen pohled na ty krásné oranžové nebo žluté květy zlepší náladu… a co teprve jeho účinky! Pro vysoký obsah flavonoidů a silic má výrazné protizánětlivé …

Alternativní přístupy k alergiím
V posledních cca 25 letech se objevila řada vědeckých studií zkoumajících vliv alternativních metod (tzv. Complementary and Alternative medicine – CAM) na zvládání příznaků alergie. Přestože některé z alternativních metod vědecká veřejnost neuznává vůbec, shoduje se na tom, že účinek takových postupů může být způsoben tzv. placebo efektem. Nerozporuji tento názor, protože si osobně myslím, že placebo …

Jak se mi povedlo zmírnit příznaky alergie mentální prací
Alergiií je kolem nás čím dál více. Po příčinách se stále pátrá, není objevena nějaká jedna přímá souvislost. Jistě však velký vliv má životní prostředí znečištěné chemickými škodlivinami, které se pak dostávají do vzduchu, vody i potravin. Na druhou stranu také úzkostlivá hygiena domácností, která malým dětem nedovolí seznámit jejich vyvíjející se imunitní systém s běžným …
Číst více: Jak se mi povedlo zmírnit příznaky alergie mentální prací

Jarní únava? Anebo dokonce chronická únava?
Na začátek by se sem možná hodil známý vtip o tom, že lidé se dělí podle toho, kdy mají v průběhu dne nejvíc energie na sovy a skřivany… a permanentně unavené holuby. Příčin chronické únavy může být velmi mnoho od skutečně závažných onemocnění, přes vysoké stresové zatížení, až k nevhodné výživě. Popravdě, všechny tři zmíněné oblasti spolu …

Dech – lék, který máme vždy při sobě
Nejen když pracuji s klienty či diskutuji s účastníky mých seminářů, ale i když se jen setkávám s lidmi na jiných akcích a vyplyne, čím se profesně zabývám, přijde řeč na stres a jeho možný vliv na různé zdravotní problémy, se kterými se lidé potýkají. Někdo mi dokonce říká, že ví, že jeho zdravotní potíže souvisí se stresem, …

Poděkujme stresu a nechme ho jít svou cestou!
Za svůj život jsem už o stresu načetla desítky, možná stovky článků, naučila se spousty protistresových technik, vyzkoušela množství zaručených postupů „jak na stres“ a hlavně jsem ještě více stresových situací prožila na vlastní kůži. V literatuře se lze dočíst o různých stresorech, jako je třeba i vysoká teplota pracovního prostředí, hluk, vztahové problémy, neadekvátně vysoké …

Když umlčím duši, ozve se tělo
Hlásek lidské duše je tichý, snadno jej ve světě rychlého toku informací přeslechneme. Nebo, i když jej zaslechneme, nehodí se nám příliš do krámu. Je třeba něco (si) dokázat. Požadavky duše zdržují, jsou na obtíž, nebo jsou naprosto společensky nevhodné. Principy propojenosti psychiky a tělesných příznaků se zatím nepodařilo úplně prozkoumat, nicméně některá fakta jsou …

Nelezme imunitě do zelí!
Imunita člověka je nesmírně propracovaný a přírodou „vymazlený“ systém orgánů, tkání, různých druhů buněk a velkého množství chemických látek a vzájemně na sebe navazujících biochemických dějů. Imunitní systém je důmyslný nástroj Bez imunity bychom v běžném světě nepřežili ani den. Náš obdiv k důmyslnosti tohoto nástroje ještě vzroste, když si uvědomíme, že imunitní systém v těle plní i …

Celostní pohled na zdraví = bio-psycho-socio-spirituální
V souvislosti s celostní medicínou a psychosomatikou se zmiňuje zdánlivě složitý termín bio-psycho-socio-spirituální model zdraví a nemoci. To znamená, že nemoc je komplexním výsledkem interakcí mezi faktory biologickými (genetika, strava, fyzická kondice, životní prostředí), psychickými (osobnost, emoce, chování), sociálními (vztahy, kultura, socioekonomická situace) i spirituálními. Všechny tyto vlivy spolu interagují, zpětnovazebně se ovlivňují. Nelze tedy většinou říci, …
Číst více: Celostní pohled na zdraví = bio-psycho-socio-spirituální

Superfoods – všelék nebo jen módní trend?
Jak už to tak bývá, pravda bude zhruba uprostřed. Pokud žijeme svůj život hekticky, stresujeme se, nedostatečně spíme, málo se hýbeme, je utopií očekávat, že by nás pouze pojídání superfoods uzdravilo. Pokud ale jsou tzv. superpotraviny součástí vyváženého jídelníčku a celkově rozumného životního stylu, mohou příznivě ovlivnit naše zdraví. Co to vlastně superfoods je? …

Mentální anorexie z pohledu psychosomatiky
Poruchy příjmu potravy bývají strašákem v hlavách rodičů dospívajících dívek. Tlakem na dokonalost, ať už od svého okolí, společnosti, deformací estetického vnímání komerčními časopisy a médii se dostávají tato onemocnění čím dál silněji ke slovu. U svých klientů, známých a přátel se setkávám velmi často se zkušenostmi s poruchami příjmu potravy. To, že není vůbec složité se …

Mých 7 S proti jarní únavě
Sluneční lázeň Už před 2 tisíci lety, za doby Hippokrata, byla helioterapie (terapie sluncem) uznávanou formou léčby některých onemocnění. Sluneční lázeň v jarním slunci je blahodárná celkově na celý nervový systém. Je ověřeno, že pobytem na slunci se zvyšují hladiny serotoninu v mozku a tím přispívá k pocitu více energie, vyšší bdělosti. Další neurohormony – endorfiny – …

Nadváha a obezita z pohledu psychosomatiky
Je jaro a hubnutí do plavek bude zanedlouho vrcholit. Zástupy žen (i mnohých mužů), urputně se snažících zredukovat větší či menší špíčky různými způsoby. Někdo volí cesty více či méně drastických diet, jiný zvýšením sportovních aktivit, někdo volí různé formy detoxů, někdo tzv. rozumné stravování s počítáním kalorií a spousty dalších postupů. Neznám ve svém okolí …

Jarní očista organismu – každý ať to pojme po svém!
Před pár dny přišlo jaro a celý svět žije jarní očistou, detoxikačními kůrami, velikonočními půsty, více či méně extrémními očistnými rituály. Nebudu rozebírat výhody či nevýhody každého z nich ani jejich účinnost, přijde mi, že stěžejní je důvod, proč to vlastně člověk dělá. Je totiž důležité, aby s fyzickou očistou přišla také ta psychická. Nepřijde mi příliš …
Číst více: Jarní očista organismu – každý ať to pojme po svém!

Proč vznikne psychosomatické onemocnění?
Každý jsme jiný a jinak reagujeme na větší či menší těžkosti ve svém životě. Záleží na mnoha faktorech, zda bude spíše náchylnější k onemocnění naše tělo nebo naše psychika – či v nejčastějším případě kombinace obojího. Souvislosti s onemocněním Díky rozvoji psychosomatických přístupů v poslední době se zkoumalo a stále zkoumá, jak souvisí onemocnění se strukturou osobnosti, …

Co to je psychosomatický přístup v terapii?
Definicí psychosomatiky lze najít nespočet od extrémně složitých až po nesmírně zjednodušující. Nakonec se dostaneme k tomu, že si to každý vysvětluje trošku po svém. Styčným bodem však zůstává myšlenka, že nemoc nevzniká pouze chybou tělesnou, ale i jinou v oblasti psychiky. O tom, že se v dnešní době často psychosomatika staví jako alternativa ke klasické medicíně, jsem …

Jak jsem se dostala k psychosomatice a celostní terapii?
Z farmaceutické společnosti k vedení kurzů snižování nadváhy Po vystudování lékařské fakulty jsem se dostala v podstatě náhodou k práci u farmaceutické společnosti. Proč jsem tam nakonec vydržela 6 let a ne pouze rok, jak jsem měla v plánu, o tom se zmíním někdy jindy. Princip farmaceutického průmyslu je založen na jednoduchém principu léčení nemocí symptom-lék. To znamená: mám horečku …
Číst více: Jak jsem se dostala k psychosomatice a celostní terapii?