Zvítězit nad virem!

Čím více se s virem bojuje, tím důležitější je vědět, co znamená nad ním zvítězit. Odpovědi se totiž nabízí v zásadě tři.

  1. Virus zničíme (nebo zmizí sám od sebe) a už tu nikdy nebude.
  2. Necháme se všichni naočkovat a budeme proti viru imunní.
  3. Staneme se vůči viru odolní přirozenou funkcí imunitního systému.

Jsem si téměř jistá, že představu o vítězství nad virem máme každý jinou. Jenže podle cíle (vítězství) se volí způsob boje!

Variantu a) bych brala spíše jako velmi příjemné překvapení, pokud by nastala. Hypoteticky virus může zmutovat do podoby, ve které již nebude pro člověka infekční. To, že virus celosvětově zničíme, ať už desinfekcí, rouškami, rozestupy nebo něčím jiným, mi přijde stejně pravděpodobné, jako, že zítra vyjde modré slunce.

Varianta b) je ta, ke které se třeba za nějakou dobu dohrabeme. Sňala by se z jednotlivce ta magická odpovědnost, že může někoho nakazit a ten pak vinou infekce zemře. Zkrátka, kdo nebude chtít být nakažen, nechá se očkovat. Tato varianta má však také řadu úskalí. Ono totiž velice záleží na době, než účinná vakcína bude dostupná (o její bezpečnosti teď mluvit nechci). No a za tu dobu, co budeme čekat izolovaní každý ve svém pokoji doma, se může stát ledacos. A tím ledacos myslím opravdu ledacos – od finančních potíží, přes psychická onemocnění až po vážné poruchy imunity, která, když se netrénuje (kontaktem s běžnými patogeny), tak zakrní – stejně jako jakýkoli jiný orgán.

Varianta c) by mohla být pro valnou většinu lidí nejuchopitelnější. Můžeme převzít kontrolu nad tím, jakým životním stylem žijeme. Jak se hýbeme, jak spíme, co jíme, jestli kouříme, pijeme alkohol, jak moc se stresujeme. Takovými jednoduchými věcmi – řekla bych naprosto zprofanovanými a mediálně nudnými – může naprostá většina lidí ovlivnit, zda bude nebo nebude mít komplikace onemocnění covid-19. Za necelý třičtvrtěrok, co se onemocnění intenzivně zkoumá, se přišlo na to, že komplikace infekce způsobuje nejčastěji chronický zánět v těle. Zánět je spojovacím prvkem diagnoz, které se uvádí jako rizikové (koho toto téma zajímá podrobněji, doporučuji nedávný článek zakladatele české klinické imunologie Dr. Svobody). Jistě, je mnoho lidí, kteří už vzhledem k typu onemocnění nebo značně pokročilému věku se zánětem nebo jinou poruchou imunity nic nezmůžou a je třeba se intenzivně a sofistikovaně zabývat, jak nejlépe pomoci jim. Jenže většina populace s tím něco zmůže. A kdyby s tím každý za sebe, svým životním stylem něco dělal, poklesl by výskyt civilizačních onemocnění, medicíně by se tolik ulevilo. A kdyby se tento „zázrak“ opravdu stal, zmenšila by se i riziková skupina pro covid-19. Samozřejmě to neřeší celý problém epidemie, ale nějaký podíl to mít bude určitě, ne?

Zkusme tedy ke třem R tuto „novinku“ – ulevit našemu zdravotnictví tím, že se o sebe budeme hezky starat. Že si opatříme kvalitní jídlo, že se půjdeme projít nebo proběhnout do přírody, že omezíme kouření a pití alkoholu, že se pokusíme zhubnout, nebudeme se přejídat, budeme uklidňovat mysl …a co to půjde šířit sounáležitost, laskavost a pochopení mezi lidmi… protože stres a nenávist mají přímý vliv na imunitu a přispívají ke vzniku zánětu. Jo a fakt nezapomínejte na vitamin D!

Užívejte života!

Tereza